Implanty stomatologiczne

Czym są implanty dentystyczne?

Obecnie coraz popularniejsze i bardzo skuteczne w protetyce są implanty stomatologiczne czyli specjalne, najczęściej tytanowe śruby, wkręcane w dziąsło, w miejscu brakującego zęba. Na takiej śrubie, która stanowi podstawę, korzeń zęba, umieszczana jest porcelanowa lub ceramiczna korona, most lub proteza – w zależności od potrzeb pacjenta. Ponieważ materiał, z którego wykonane są implanty zębowe jest biokompatybilny, jest on bardzo dobrze tolerowany przez nasz organizm i bez problemu zrasta się kośćmi, tworząc idealny fundament pod uzupełnienie protetyczne.

implanty nobel biocare

Jeszcze do niedawna utrata chociażby pojedynczego zęba stanowiła nie lada problem, zwłaszcza jeśli był to ząb przedni. Nieestetyczna przerwa między zębami może utrudniać mówienie i przeżuwanie, ale przede wszystkim nie wygląda najlepiej, pozbawia pewności siebie i sprawia, że mniej się uśmiechamy. Brak uzębienia ma też negatywne skutki zdrowotne, gdyż zęby, pomiędzy którymi pojawiła się przerwa, mogą się przemieszczać i rozsuwać, a przy długotrwałym braku zębów może nastąpić resorpcja, czyli zanikanie kości szczęki.

Sam proces wszczepienia implantu trwa ok. 1 godziny i może przebiegać dwufazowo lub jednofazowo. Implanty dwufazowe potrzebują aż sześciu miesięcy na wygojenie dziąseł, i dopiero po takim czasie można obciążać je koroną. Natomiast implanty stomatologiczne jednofazowe, które znajdziemy również pod nazwą: implanty jednego dnia, implanty w 1 godzinę, to wszczepy, które natychmiast zostają uzupełnione koroną, dzięki czemu pacjent nie czeka prawie pół roku żeby pozbyć się braków w uzębieniu.

Od czego zacząć?

implanty zębów rzeszówZanim w ogóle wszczepienie implantów będzie miało miejsce, stomatolog musi wykonać szereg badań i przeprowadzić wywiad medyczny, oceniający ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie w każdym przypadku możliwe będzie wszczepienie implantów, a do przeciwwskazań na tego typu zabiegi zalicza się: cukrzycę, choroby nowotworowe, osteoporozę, paradontozę, palenie tytoniu oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej. Jako, że wszczepienie implantów to zabieg chirurgiczny, nie jest on zalecany także kobietom w ciąży.

Przy rozważaniu zabiegu wszczepienia implantów pod uwagę brane są również choroby jamy ustnej, próchnica, kamień nazębny – które trzeba koniecznie wyleczyć przed zabiegiem. Istotna jest także jakość, gęstość czy ilość kości szczęki oraz barwa i grubość tkanki miękkiej. Te ostatnie cechy można ocenić wykonując badanie pantomografem i tomografem.

Jeszcze przed rozpoczęciem diagnostyki, pacjent powinien zostać poinformowany o przebiegu i kosztach leczenia, jak również możliwych powikłaniach. Wszczepienie implantów to zabieg chirurgiczny, ingerencja w nasz organizm, i jak każdy inny zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań. Nim zdecydujemy się na wszczepy, powinniśmy również dowiedzieć się jak dbać o implanty już po ich wszczepieniu. Nieprzestrzeganie zasad ustalonych ze stomatologiem może mieć bardzo przykre konsekwencje, z odrzuceniem przeszczepu włącznie.

Kto może wszczepiać implanty stomatologiczne?

Polskie prawo na razie nie reguluje tej kwestii, w związku z czym w zasadzie każdy stomatolog może wszczepiać implanty stomatologiczne. Ponieważ jednak jest to zabieg znacznie bardziej skomplikowany niż podstawowe czynności wykonywane przez dentystę, wszczepianiem implantów powinien zajmować się tylko wykwalifikowany w tym kierunku stomatolog. W ten sposób uzyskamy gwarancję, że wszczepione implanty zębowe posłużą nam przez lata, a sam zabieg będzie obciążony mniejszym ryzykiem. Na razie tylko niewielki odsetek stomatologów w Polsce może poszczycić się specjalizacją w implantologii, ale sądząc po popularności jaką cieszą się implanty stomatologiczne – dziedzina ta szybko zyska nowych specjalistów.