Planowanie leczenia - implanty

Planowanie leczenia – implanty

Wszczepienie implantu zęba nie jest procesem niebezpiecznym dla naszego zdrowia i niesie ze sobą niewielkie ryzyko powikłań. Niemniej jednak, jest to pewnego rodzaju, ingerencja w nasz organizm, dlatego zanim zdecydujemy się założenie takiego implantu, powinniśmy umówić się na wizytę ze stomatologiem i szczegółowo rozplanować etapy leczenia i ewentualnej rekonwalescencji po zabiegu.

  • Pamiętajmy, że implanty zębowe można wszczepiać tylko osobom dorosłym! Warunkiem koniecznym jest całkowite ukształtowanie kości szczęki. Ponadto pacjent powinien mieć odpowiednio zdrowe i gęste kości w miejscu przyszłego wszczepu. Jeśli tak nie jest, stomatolog może zaproponować zabieg przedimplantacyjny lub jedną z technik regeneracji kości np. podniesienie zatoki szczękowej lub odbudowanie wyrostka zębodołowego.

  • Tylko zdrowa osoba może poddać się zabiegowi wszczepienia implantu zęba. Niektóre choroby mogą bowiem utrudniać proces zrastania się implantu z kością i gojenia ran. Dlatego też pacjent powinien poinformować swojego stomatologa o przebytych i obecnych chorobach. Jest to bowiem niezbędne do prawidłowego procesu leczenia i pozwala uniknąć niepotrzebnych komplikacji czy infekcji.

  • W przypadku niektórych chorób: układu krążenia, nerek, szpiku kostnego, układu oddechowego, wad serca, czy schorzeń wątroby, przed wszczepieniem, wymagana jest konsultacja stomatologa z odpowiednim specjalistą. Pozwala to zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań.

implanty zębów rzeszówPierwszym etapem leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski oraz ocena stanu zdrowia pacjenta. Pacjent, który chce mieć implant zębowy powinien przedstawić wyniki badań krwi, nie starsze niż trzy miesiące, w skład których wchodzi m.in. morfologia krwi z rozmazem, czas krzepnięcia krwi, poziom cukru i hormonów TSH, T3, T4. Pozwala to na przewidzenie ewentualnych komplikacji i problemów z gojeniem się rany po zabiegu.

Po uzyskaniu wyczerpujących informacji i zakwalifikowaniu badanego do dalszych etapów, następuje ocena stanu i jakości kości zębowych. Informacje te są konieczne do prawidłowego umieszczenia implantu zębowego w dziąśle, ale również do kontrolowania zmian po zastosowaniu wszczepu.

Lekarz zleca zatem, wykonanie serii zdjęć rentgenowskich, na podstawie których ocenia czy kości spełniają wszystkie normy do przeprowadzenia zabiegu. Dzięki zdjęciu RTG można również precyzyjnie ustalić miejsce wszczepienia implantu zębowego. Niekiedy należy dodatkowo wykonać tomografię komputerową głowy, która pozwala na jednoczesne zebranie informacji na temat stanu i jakości tkanki kostnej, która zostanie poddana zabiegowi.

Dopiero po zebraniu wyczerpujących informacji na temat stanu zdrowia pacjenta oraz przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki może zostać dobrana odpowiednia metoda leczenia. Stomatolog zadecyduje, czy możemy założyć implanty w jeden dzień, czy istnieją jakieś przeciwwskazania co to tego sposobu leczenia. Dentysta poinformuje nas również o cenie implantów zębów oraz o ich trwałości i ewentualnych wymianach elementów.