Czym jest implant zębowy?

Implant zębowy

implanty nobel biocareImplant zębowy, zwany także implantem stomatologicznym, to niewielka, tytanowa śruba zastępująca korzeń zęba. Zostaje ona wszczepiona w kość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy, w celu podparcia uzupełnienia protetycznego stosowanego przez stomatologa. Na bazie tego implantu lekarz dentysta wykonuje uzupełnienie zarówno pojedynczymi koronami, mostami jak i protezami nakładkowymi.

  • Przy pojedynczym ubytku najlepiej sprawdza się implant zęba i umocowana na nim korona. Kiedy jednak brakuje nam dwóch lub kilku zębów, lepszym rozwiązaniem jest osadzenie na implantach mostu. Wszczepy zapewniają odpowiednią stabilność i komfort, ponadto nie trzeba szlifować sąsiednich zębów.

  • W przypadku całkowitego bezzębia zastosowanie implantów zębów również daje korzystne rezultaty. Umożliwiają one bowiem, odpowiednio stabilne zakotwiczenie protezy ruchomej, którą można wyjmować w celach higienicznych. Co więcej, możliwe jest także zamocowanie całego zespołu zębów osiągając w ten sposób maksymalny komfort fizyczny i estetyczny.

implanty zębów rzeszówUmieszczenie implantu zębowego w jamie ustnej polega na nacięciu dziąsła i wykonaniu niewielkich otworów w kości, w miejscu w którym mają być wkręcone śruby. Lekarz stomatolog decyduje czy zabieg zostanie przeprowadzony w jednym lub dwóch etapach bądź też z natychmiastową implantacją.

Przez kolejne miesiące następuje proces tzw. osteointegracji, polegający na zrośnięciu się wszczepionego implantu z kością. To jak długo będzie on przebiegał zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentów, od sposobu prowadzenia leczenia, tego czy wszczepiliśmy implant w jeden dzień, czy zastosowaliśmy rozwiązanie kilkuetapowe. Sam implant zębowy, wykonany z biomateriału, nie jest szkodliwy dla naszego organizmu i ryzyko wystąpienia powikłań jest w tym przypadku znikome.

Wszczepione w dziąsła implanty są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Ponadto, wyglądem przypominają prawdziwe zęby, są niemal nie do odróżnienia. Aby jednak wykonana implantacja była skuteczna, a nasze „sztuczne” żeby mogły nam służyć całe życie konieczna jest odpowiednia higiena i dbałość o jamę ustną oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Na szczęście mieszkańcy Podkarpacia, którzy zdecydują się na tego typu zabieg nie muszą daleko szukać. Wystarczy umówić się na konsultacje i wszczepienie implantów zębów w Rzeszowie. Zaoszczędzimy czas i pieniądze na dojazdy, jednocześnie uzyskując doskonały efekt.