Powierzchniowe przebarwienia zębów

powierzchniowe przebarwienia zębów

Czym są powierzchniowe przebarwienia zębów?

Powierzchniowe przebarwienia zębów objawiają się w postaci różnego rodzaju i wielkości plam. Mogą to być ciemniejsze obszary przy brzegach zębów, mogą objawiać się jako białe, żółte i brązowe mniejsze lub większe plamy i punkty. Przebarwienia takie powodują pogorszenie wyglądu zębów, ale mogą także oznaczać rozpoczynające się problemy ze zdrowiem zębów.

Jakie są przyczyny powierzchniowych przebarwień na zębach?

Powierzchniowe przebarwienia zębów zazwyczaj powstają przez nieprawidłowe nawyki żywieniowe i dietetyczne. Za główne przyczyny powierzchniowych przebarwień na zębach uznaje się:

– palenie papierosów,

– spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina,

– dietę bogatą w substancje barwiące, np. spożywanie dużej ilości kurkumy, truskawek, buraków,

– przebarwienie zewnętrzne zębów mające odcień szarości są chwilowe i są wywoływane przez środki zawierające chlorheksydynę.

Sposoby na usunięcie powierzchniowych przebarwień zębów

Niektóre, delikatne i stosunkowo świeże powierzchniowe przebarwienia zębów można zwalczyć przy pomocy zabiegów higienizacyjnych – skalingu (usuwania kamienia) i piaskowania (usuwania osadów). Na przebarwienia, a szczególnie zmianę ich koloru np. na żółty pomocne powinno okazać się wybielanie: wybielanie gabinetowe lampą, laserem lub nakładkowe w domu. Efekty wybielania utrzymują się nawet 2 lata, jednak należy wtedy zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki, by uniknąć ponownych przebarwień. Gdy przebarwienia są rozległe, szaro-brunatne z pomocą mogą przyjść wypełnienia kompozytowe, licówki na zęby przednie lub korony. Te ostatnie, czyli porcelanowe licówki i korony są sposobem najbardziej estetycznym i trwałym. Uzupełnieniami takimi można skorygować nie tylko kolor zębów, a także ich kształt.