Czym są implanty w jeden dzień?

Czym są implanty w jeden dzień?

implanty zębów rzeszówStandardowy proces wszczepienia samego implantu nie trwa długo. Po nacięciu dziąsła i nawierceniu kości, stomatolog umieszcza tytanową śrubę w odpowiednim miejscu. Jednak to, ile czasu zajmie całkowita rekonstrukcja zęba lub zespołu zębów, zależy od rodzaju zaplanowanego leczenia.

Jeśli zabieg jest prowadzony dwuetapowo, to po wszczepieniu implantu zaszywa się dziąsło i czeka na zrośnięcie się implantu z kością – implant zębowy nie jest widoczny. Po ok. dziesięciu dniach ściąga się szwy, a dopiero po dwóch do trzech miesięcy, następuje druga faza leczenia. Wtedy też, ponownie nacina się dziąsło, aby odsłonić górną powierzchnię implantu. Następnie, na ok. dwa tygodnie zakładana jest śruba gojąca, kształtująca dziąsło. Dzięki niej, po założeniu korony, wygląda ono naturalnie, jak przy prawdziwym zębie.

Oprócz dwuetapowego zabiegu, możliwe jest również zastosowanie leczenia jednoetapowego. Polega ono na jednorazowym ingerowaniu w dziąsło pacjenta. Razem z implantem, od razu umieszczana jest śruba gojąca i ewentualna tymczasowa odbudowa protetyczna. Po trzech miesiącach od zagojenia rany możliwa jest stała odbudowa protetyczna, bez konieczności kolejnego nacinania dziąsła.

Wydaje się zatem, że jednoetapowe leczenie jest najlepszym rozwiązaniem. Tymczasem, wychodząc naprzeciw komfortowi i dobremu samopoczuciu pacjentów, coraz częściej stosuje się tzw. implanty w jeden dzień, czyli nie tylko wkręcenie tytanowego korzenia zęba i śruby zabliźniającej jednocześnie, ale również umieszczenie na implancie protetyki. Dzięki temu, już po jednej wizycie, pacjent może opuścić gabinet stomatologiczny z zrekonstruowanym zębem lub zębami. Bez kilkumiesięcznego oczekiwania na widoczne rezultaty. Jest to szczególnie istotne dla osób, które utraciły jeden lub kilka zębów, zwłaszcza przednich, w wyniku wypadku lub urazu. Brak górnych jedynek czy dwójek może stanowić ogromny dyskomfort, nie tylko podczas spożywania posiłków, ale również podczas spotkań towarzyskich. Nie każdy jest gotowy czekać kilka miesięcy na zrekonstruowanie utraconego zęba, dlatego możliwość wszczepienia implantu w 1 dzień może być prawdziwym wybawieniem.