Implanty protetyczne
Coraz większa popularność implantów stomatologicznych i ich szerokie zastosowanie w protetyce sprawiło wytworzenie się specjalistycznej dziedziny zwanej implantoprotetyką. Implanty w protetyce to już nie nowość a w zasadzie coś normalnego i naturalnego. Dzięki swym specyficznym właściwościom, biokompatybilności, wytrzymałości coraz częściej i chętniej wybieramy wszczepienie implantu jak bazę pod uzupełnienie protetyczne.
Celem leczenia implantoprotetycznego jest wykonanie odbudowy protetycznej, która w jak najbardziej zbliżony sposób będzie przypominała naturalne uzębienie pacjenta. Nim jednak w ogóle będzie można zastosować implanty w protetyce, konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski i ocena zdrowia pacjenta. Nie każda osoba może bowiem skorzystać z dobrodziejstwa jakim są implanty stomatologiczne. Istnieje szereg przeciwwskazań zdrowotnych, które niestety uniemożliwiają skorzystanie z tego zabiegu.
Kiedy jednak okaże się, że nie ma żadnych przeszkód, by dokonać zabiegu wszczepienia implantów, możemy ustalić ze stomatologiem przebieg i fazy leczenia implantologicznego oraz protetycznego, które są ze sobą ściśle powiązane. Implanty zębowe doskonale nadają się zarówno do uzupełnień pojedynczych braków jak i całego garnituru zębów – w zależności od potrzeb pacjenta.
Pojedyncze uzupełnienie
Przy braku pojedynczego zęba stosuje się implant oraz koronę. Najpierw w miejscu braku wkręcana jest śruba (implant tytanowy lub cyrkonowy), następnie na nim umieszczana jest korona zęba. Materiał, z którego wykonano koronę warunkuje także wybór materiału z którego musi być wykonany implant. Korony licowane ceramiką mogą być osadzone na implancie tytanowym, natomiast za podstawę korony pełnoceramicznej powinien służyć implant z tlenku cyrkonu.
Uzupełnienie kilku braków
Implanty w protetyce stosowane są nie tylko nie tylko przy pojedynczych brakach, ale również w sytuacji gdy mamy do czynienia z brakiem kilku zębów obok siebie. W takiej sytuacji możemy wybrać jeden z kilku wariantów postępowania. Możliwe jest osadzenie obok siebie kilku, kilkunastu implantów i umieszczenie na każdym z nich pojedynczej korony. Takie rozwiązanie jest najbardziej estetyczne i optymalne, ale też niestety najbardziej kosztowne. Zdecydowanie tańsze i dużo bardziej popularne, a przy tym także skuteczne są jednak mosty na implantach. W takiej sytuacji wszczepionych jest kilka implantów stanowiących podstawę dla mostu, czyli połączonych koron zębowych. Możliwe jest również uzupełnienie protetyczne, w którym implanty stanowią tylko część podparcia dla mostu, np. z jednej strony, natomiast podporę dla mostu z drugiej strony stanowią naturalne zęby pacjenta.
Implanty przy całkowitym bezzębiu
Dzięki zastosowaniu implantów w protetyce, całkowity brak zębów nie musi już wiązać się z dyskomfortem przy przeżuwaniu i uśmiechaniu się. Leczenie bezzębia z wykorzystaniem implantów może mieć kilka wariantów. W pierwszym z wariantów, w dziąsła pacjenta zostaje wszczepionych od czterech do ośmiu implantów, na których zostanie przymocowana na stałe proteza wykonana z ceramiki i metalu.
Jeśli jednak pacjent nie chce stałego uzupełnienia protetycznego może on zdecydować się na protezy ruchome – metalowe lub akrylowe. Są one mocowane w jamie ustnej za pomocą specjalnych zatrzasków, magnesów lub belek w połączeniu z implantami. W przypadku protezy ruchomej, nie jest konieczna tak duża liczba implantów jak przy protezie stałej.
To, który z wariantów leczenia wybierzemy zależy od nas. Na pewno lekarz stomatolog, który się nami zajmuje doradzi nam wybór najlepszego dla nas i naszego zdrowia rozwiązania.