Implanty zębów za i przeciw
Obecnie implanty zębowe uznawane są za jedno z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań stomatologicznych i protetycznych. Większość pacjentów, którzy poddali się zabiegowi wszczepienia implantów zębowych jest zadowolonych z efektu jak i komfortu życiowego, który dzięki implantom mogli osiągnąć. Jednak, zanim zdecydujemy się na implanty, powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw oraz oczywiście skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie – stomatologiem specjalizującym się we wszczepianiu implantów.
Argumenty przemawiające za wszczepieniem implantów to przede wszystkim komfort jaki one gwarantują (pozwalają na uzupełnienie zębów NA STAŁE - BEZ ZDEJMOWANEJ PROTEZY) oraz efekty estetyczne. W przeciwieństwie do innych uzupełnień protetycznych, implanty stanowią stabilny fundament nie tylko dla korony czy mostów, ale i protezy. Nie ma obaw, że jakaś część się obluzuje, zruszy, a my będziemy w niezręcznej sytuacji i ktokolwiek dowie się, że mamy protezę.
Wskazania, do zastosowania implantów to nie tylko brak pojedynczego czy kilku zębów, ale także całkowite bezzębie. Implanty stomatologiczne stosowane są w sytuacji kiedy nie pojawiły się zawiązki zębów stałych jak również w sytuacji kiedy mamy braki międzyzębowe o różnej rozpiętości. Warto przy tej okazji zauważyć, że wszczepienie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, jak to ma miejsce podczas zakładania tradycyjnego mostu.
Sam proces wszczepienia implantów nie trwa długo i nie jest obciążony dużym ryzykiem. Jeśli wykonuje go dobrze wykwalifikowany specjalista nie powinniśmy mieć żadnych obaw przed skorzystaniem z tej metody.
Oczywiście oprócz argumentów przemawiających za wszczepieniem implantów, pojawiają się również argumenty przeciw tej metodzie, związane głównie z indywidualnym stanem zdrowia pacjenta. Należy bowiem pamiętać, że zanim implanty zostaną wszczepione dentysta musi przeprowadzić z pacjentem wywiad lekarski, na podstawie którego zdecyduje, czy można u niego zastosować implanty zębowe. Chociaż, jak już wcześniej wspomniano, zabieg nie jest skomplikowany i obarczony dużym ryzykiem, jest to jednak ingerencja w nasz organizm i jak każdy zabieg ma szereg przeciwwskazań.
W pierwszej kolejności brane są pod uwagę przebyte przez pacjenta choroby. Przeciw stosowaniu implantów zębowych przemawiają wszelkie trwające choroby nowotworowe, nieleczona cukrzyca, choroby psychiczne, choroby krwi oraz bruksizm, czyli zgrzytanie zębami (przeciwwskazanie względne). Implantów zębowych nie stosuje się również u dzieci i młodzieży do 16 roku życia, ze względu na nieukończony rozwój kości górnego limitu wieku nie ma- wszczepiano implanty zębowe nawet 100 latkom.
Bezwzględne przeciwwskazania do wszczepienia implantów pojawią się również o osób z chorobą alkoholową oraz uzależnionych od narkotyków. Również nałogowi palacze mogą mieć problem z integracją implantów, gdyż nikotyna zawarta w papierosach może powodować gorsze ukrwienie kości szczęki i żuchwy.
Z kolei osoby cierpiące na choroby układu krążenia, aby móc wszczepić implanty, będą musiały być konsultowane z innymi specjalistami i dopiero po rozpatrzeniu wszelkich za i przeciw, stomatolog podejmie decyzję, czy mogą skorzystać z implantacji.
Warto również pamiętać, że przeciw wszczepieniu implantów przemawiała będzie zła, niedostateczna higiena jamy ustnej. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko, że pacjent, który nie ma odpowiednich nawyków higienicznych, nie zadba również o wszczepione implanty, a to z kolei może doprowadzić nawet do odrzucenia wszczepu.
Niestety wciąż głównym argumentem przemawiającym przeciw wszczepieniu implantów jest ich cena. W zależności od rodzaju implantu, koszt takiego zabiegu to kilka tysięcy złotych, a dla niektórych jest to wciąż zbyt duża kwota. Ale pamiętać trzeba, że jest to inwestycja we własne zdrowie, która przyniesie korzystne efekty na całe życie.
Czy zatem warto zdecydować się na implanty zębowe?
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć już sam, biorąc oczywiście pod uwagę nie tylko wszystkie argumenty za i przeciw implantom, ale przede wszystkim konsultując się ze swoim stomatologiem.