Implant zębowy w nagłych sytuacjach
Życie w pośpiechu, stres ale i duża aktywność fizyczna czy brawura sprawiają, że jesteśmy narażeni na różne urazy mechaniczne. Nieraz wystarczy nierozważny krok i niefortunny upadek, aby doznać bardzo poważnego w skutkach urazu. Złamane kości ręki czy nogi prędzej czy później się zrosną. Złamany lub wybity ząb nigdy nie odrośnie, a jeśli dodatkowo jest to utrata jedynki, zostaniemy skutecznie oszpeceni. Ponadto, nawet pojedyncze braki w uzębieniu mogą powodować trudności w przeżuwaniu, a w dłuższej perspektywie czasowej także powodować resorpcję, czyli utratę tkanek twardych zęba i kości wyrostka zębodołowego.
Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się wizyta u stomatologa specjalizującego się w implantologii, który po odpowiednim badaniu lekarskim zdecyduje się na wszczepienie implantów stomatologicznych. Jeszcze do niedawna leczenie implantologiczne było procesem długotrwałym. Wprawdzie samo wszczepienie implantu trwa średnio 1 godzinę, jednak później następował żmudny i długotrwały proces rekonwalescencji – czekania na wygojenie się dziąsła. Proces ten zajmował kilka miesięcy, podczas których pacjent musiał pogodzić się z brakiem zęba. Wiązało się to najczęściej z dyskomfortem psychicznym, problemami w przeżuwaniu jak i problemami w fonetyce, czyli w mówieniu. Dopiero po całkowitym wygojeniu się dziąsła możliwe było umieszczenie na nim odpowiedniej odbudowy protetycznej, czyli korony lub mostu.
Implanty w jeden dzień
Od pewnego czasu implantologia poczyniła bardzo duże postępy, opracowując zdecydowanie bardziej korzystne dla pacjenta metody. Naukowcy stworzyli tzw. implanty w jeden dzień czy też implanty w jedną godzinę, które umożliwiają natychmiastowe obciążenie implantu koroną tymczasową, a zatem pacjent nie musi przez kilka miesięcy funkcjonować bez zęba. Proces wszczepiania implantu w jeden dzień w żaden sposób nie różni się od wszczepienia implantu dwufazowego, oczywiście wydłużony jest o czas potrzebny na umocowanie korony.
W skrajnych przypadkach podczas natychmiastowej implantacji, konieczne może okazać się wypełnienie pustej przestrzeni powstałej pomiędzy implantem a ścianą zębodołu kością pacjenta lub materiałem kościozastępczym oraz pokrycie tejże przestrzeni błoną zaporową, co z kolei wydłuży czas gojenia po zabiegu, nie wpłynie jednak na zastosowanie implantów w jedną godzinę.
Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Stosując implanty w jeden dzień oszczędzamy czas i pieniądze. Zmniejsza się też liczba wizyt kontrolnych u stomatologa.
Podczas zabiegu wszczepiania implantów w jedną godzinę, ryzyko powikłań czy niepowodzenia jest tylko o 1,9% większe niż przy implantach dwuetapowych. Najnowsze badania wskazują, że natychmiastowe obciążanie implantów to bardzo popularny sposób na utracone zęby w nieprzewidzianych sytuacjach.
Straciłeś ząb? Natychmiast udaj się do dentysty!
Jeśli doznamy urazu i stracimy ząb, jak najszybciej powinniśmy się udać do stomatologa, który oceni sytuację i będzie mógł ustalić etapy leczenia. W takich wypadkach nie można zwlekać, gdyż braki w uzębieniu mają bardzo negatywne skutki dla naszej jamy ustnej. Przy postępującej resorpcji i dużej utracie tkanek twardych i miękkich, konieczna może okazać się augumentacja, czyli odtworzenie braków kostnych, co jednak wydłuży cały proces leczenia i opóźni wszczepienie implantów.
Z kolei decyzja czy wybrać implanty w jeden dzień, czy jednak zdecydować się na implanty dwufazowe powinna zostać podjęta w oparciu o konsultacje ze stomatologiem, który najlepiej będzie wiedział, jakie implanty w nagłych wypadkach są dla nas najkorzystniejsze. Niestety nie w każdej sytuacji można zastosować implanty w jeden dzień.