Implanty zębowe tytanowe

Czym są implanty zębowe tytanowe?

Historia implantów zębowych zaczyna się w latach 60. ubiegłego wieku. W roku 1965 szwedzki profesor Branemark wprowadził swojemu Pacjentowi pierwszy implant wykonany z tytanu, który wcześniej testował pod kątem zrastania się z kością. Był to „strzał w dziesiątkę”, implant idealnie zintegrował się w jamie ustnej, a implantologia stała się codziennością stomatologów. Czym zatem są implanty zębowe tytanowe? Implanty są to małe śruby wkręcane w kość zębodołową na miejsce korzeni po utraconych zębach. Ich funkcją jest odtworzenie podpory dla koron lub protez.

Zalety implantów zębowych tytanowych

Wraz z rozwojem implantologii zaczęto odkrywać coraz więcej zalet implantów zębowych tytanowych. Głównym ich walorem jest to, że są one wykonane z tytanu. To materiał całkowicie przyswajalny przez organizm. Oznacza to, że traktowany jest przez nasze ciało jak ciało własne, nieobce. Pacjenci nie odczuwają też różnicy między implantem a zębem naturalnym. Kolejne zalety to między innymi to, że są wprowadzane raz na całe życie. Nie ma potrzeby ich wymiany, można odbudować dzięki nim pojedyncze zęby, a nawet całe łuki zębowe. Kolejną zaletą jest to, iż protezy do implantów są osadzane na stałe. Odpada konieczność używania klejów do protez i częstego odczucia ich ruszania się.

Wady implantów zębowych tytanowych

Gdybyśmy chcieli zliczyć wady implantów zębowych, moglibyśmy zrobić to na palcach jednej ręki. Największą i nie do końca słuszną wadą jest ich dość wysoka cena – może ona wahać się od 2500 do nawet 3500 złotych za sztukę, jednak patrząc z perspektywy czasu, implanty zębowe jest to inwestycja na całe życie. W niektórych przypadkach, a nawet bardzo rzadko zdarza się tak, że implant nie integruje się z kością i wtedy trzeba go usunąć – to wszystko zależy od stanu jamy ustnej Pacjenta i od przestrzegania odpowiedniej higieny. Warto również zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania implantów zębowych.

Jak zakłada się implanty zębowe tytanowe?

Droga od konsultacji implantologicznej przez planowanie leczenia do zabiegu implantologicznego jest bardzo krótka. Po wykonaniu zdjęć radiologicznych i niezbędnych pomiarów implantologicznych umawiamy się zabieg. Zabiegi wykonywane są zawsze w znieczuleniu miejscowym, a wszczepianie implantu trwa około 30 minut. Najpierw rozcinane jest dziąsło, następnie przy użyciu specjalistycznych urządzeń przygotowywane jest miejsce pod implant, następnie jest on wkręcany w kość, a dziąsło zaszywane. Po około 7-10 dniach odbywa się wizyta kontrolna i na ściągnięcie założonych wcześniej szwów.