Rodzaje implantów stomatologicznych
Implanty zębowe jako sposób na uzupełnienie protetyczne to coraz popularniejsze rozwiązanie, chętnie wybierane przez pacjentów świadomych korzyści wynikających z takiego zabiegu. Nie zawsze jednak wiemy, jaki implant zębowy wybrać, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do wyboru różne rodzaje implantów zębowych.
Implanty tytanowe i implanty cyrkonowe
Pierwszy, podstawowy podział jaki można zastosować przy wyborze implantów zębowych to materiał, z którego owe implanty są wykonane. Do tej pory mówiło się przede wszystkim o tytanie – gdyż jest to najbardziej trwały materiał, jednocześnie biokompatybilny, czyli bardzo dobrze tolerowany przez nasz organizm. Tytanowe wszczepy bardzo szybko integrują się z kośćmi, a później zrastają z nią na stałe, przez co stanowią idealne stabilne podparcie dla korony, mostu czy protezy.
Ostatnio coraz częściej możemy usłyszeć czy przeczytać także o implantach cyrkonowych. Czym są owe implanty cyrkonowe? Są to wszczepy – implanty ceramiczne (pełnoceramiczne) - wykonane z tlenku cyrkonu, używanego wcześniej np. w protezach stawu biodrowego. Tlenek cyrkonu podobnie jak tytan wykazuje bardzo dobrą integrację z ludzkim organizmem, a przy tym jest równie wytrzymały i odporny na ścieranie. W stomatologii cyrkon wykorzystywano przede wszystkim do wykonywania koron zębowych, jednak coraz częściej stosowany jest w implantologii.
Rodzaje wszczepów implantologicznych
Oprócz różnych materiałów, stosowanych jako implanty stomatologiczne mamy również różne rodzaje wszczepów, zależnie od sposobu, umiejscowienia owego wszczepu. Do rzadko już dzisiaj stosowanych i coraz mniej popularnych zalicza się wszczepy endodontyczne oraz wszczepy podokostnowe, polegające na umieszczeniu pod okostną siatki, która bezpośrednio pokrywa kość wyrostka zębodołowego. Obecnie zdecydowanie najbardziej popularne są wszczepy śródkostne, w formie walca, śruby lub korzenia. Stosuje się je najczęściej, są też najskuteczniejsze i przynoszą najlepsze rezultaty leczenia.
Rodzaje implantów ze względu na fazowość procesu
Jeśli straciliśmy ząb, zwłaszcza z przodu, najczęściej zależy nam na czasie, na tym, żeby jak najszybciej móc się uśmiechać. Z tego też powodu implantolodzy opracowali implanty jednofazowe (implanty w jeden dzień, implanty w jedną godzinę). Jak sama nazwa wskazuje implanty jednofazowe wymagają tylko jednego zabiegu, na którym natychmiast po wszczepieniu śruby, jest ona obciążana koroną. W ten sposób nie musimy czekać kilku miesięcy na wygojenie się rany i założenie korony czy innego uzupełnienia protetycznego, jak ma to miejsce w przypadku implantów dwufazowych. W przypadku implantów odroczonych (dwufazowych) proces gojenia się może trwać nawet sześć miesięcy, a zatem dopiero po Tm czasie na wszczepiony implant nałożona zostanie odbudowa protetyczna.
Rodzaje implantów zębowych ze względu na producenta
Rynek implantologiczny szybko się rozwija i zyskuje na popularności. Obecnie implanty zębowe oferuje kilkunastu producentów ze Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Korei czy Chin. To, który z produktów wybierzemy zależy tylko od nas i oczywiście zasobności naszego portfela. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z własnym zdrowiem i komfortem życiowym, to nie cena powinna być jedynym czynnikiem warunkującym wybór implantów stomatologicznych.
Jaki implant zębowy wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, na często to często zadawane przez pacjentów pytanie – które implanty zębowe są najlepsze? Przy wyborze odpowiedniego uzupełnienia protetycznego brane jest pod uwagę wiele czynników, każdy produkt ma swoje zalety i wady, a to które implanty zębowe będą najlepsze dla danego pacjenta może określić tylko stomatolog, zajmujący się implantologią. I to właśnie na jego podpowiedź powinniśmy się zdać, wybierając implanty zębowe.