Usunięcie implantów zębowych

usunięcie implantów rzeszów

Jakie są przyczyny usunięcia implantów zębowych?

Dlaczego implanty stomatologiczne zawodzą? Aby zrozumieć uszkodzenie implantu, musimy najpierw zrozumieć rodzaje uszkodzeń, które mogą wystąpić. Zasadniczo istnieją dwie klasy uszkodzeń implantów oparte na czasie. Mamy „wczesne niepowodzenia”, które pojawiają się w ciągu pierwszych kilku miesięcy po chirurgicznym umieszczeniu implantu. W takich przypadkach kość nie uformowała się sztywno wokół implantu, a implanty są zwykle bardzo łatwe do usunięcia.

W wielu wczesnych niepowodzeniach implant jest dość luźny. Jest to często spowodowane słabą zdolnością do gojenia się pacjenta, infekcją, brakiem stabilności, gdy został on umieszczony (niewystarczająco twarda kość) lub najprawdopodobniej mikro ruchem (zbyt duży ruch implantu podczas procesu gojenia). „Późne awarie” można uznać za występujące po roku od rozpoczęcia funkcjonowania zęba. W takich przypadkach możliwe jest, że implant był sztywno ułożony w kości, a następnie poluzował się. Może to być spowodowane infekcją lub zbyt dużą siłą nacisku na implant. Dzieje się tak często w przypadku przedwczesnego przeciążenia implantu, gdy spontanicznie zostaje on odrzucony. Ten rodzaj późnej awarii można łatwo usunąć, podobnie jak wczesne niepowodzenia. W większości innych przypadków „późnej awarii” implant jest stabilnie ułożony w kości, ale badanie rentgenowskie wykazuje wzorzec choroby implantu zwanej „zapaleniem okołowszczepowym”, w którym rozwinęły się bakterie i niszczą kość wokół szyi implantu.

Usunięcie implantów zębowych wskazania

Do najczęstszych przyczyn usuwania implantów zębowych należą: zanik kości wokół implantu i pojawienie się jego ruchomości, bolesność przy nagryzaniu „na implant”, mechaniczne uszkodzenie implantu, zmiana położenia implantu w kości, zmiana planu leczenia oraz samoistne odrzucenie implantu.

Jak wygląda zabieg usunięcia implantów zębowych?

Jeżeli do implantów były przymocowane mosty lub korony pierwszą czynnością będzie ich ściągnięcie. Dzięki ciągłemu rozwojowi implantologii stomatologicznej w chwili obecnej usunięcie implantów zębowych jest zabiegiem nieniszczącym kości wyrostka zębodołowego. Zabieg usunięcia implantów zębowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Implant jest wykręcany w kości przy użyciu specjalistycznych kluczy, a następnie, gdy istnieje możliwość, ponownej implantacji na jego miejsce wprowadzany jest nowy implant. Jeżeli nie ma możliwości ponownej implantacji, na miejsce po usuniętym implancie wprowadzany jest materiał regenerujący kość, a dziąsło jest zaszywane. Miejsce po usuniętych implantach goi się bardzo szybko.