Zdjęcie panoramiczne zębów

zdjęcie panoramiczne zębów

Badanie panoramiczne zębów polega na wykonaniu zdjęć warstwowych. Wykonuje się je do ogólnej diagnostyki stomatologicznej;

diagnostyki ortodontycznej – do ocenienia stanu zębów wyrzynających się;

diagnostyki chirurgicznej – do lokalizacji zębów zatrzymanych i diagnostyki torbieli i zmian nowotworowych;

do oceny stanu kości i tkanek zęba przed wydaniem niezbędnych zaświadczeń i przed leczeniem implantologicznym;

do określenia urazów kości i stanu przyzębia, a także przed leczeniem protetycznym. 

Przebieg wykonania zdjęcia panoramicznego zębów

Tak jak przy każdej procedurze stomatologicznej, tak i przy wykonywaniu zdjęcia panoramicznego muszą zostać zachowane odpowiednie warunki. Pacjent powinien zostać zabezpieczony ochronnym fartuchem z gumy ołowiowej. Zdjęcie panoramiczne wykonywane jest za pomocą urządzenia z rozmiarami obrazowania 4×3 cm do 13×10 lub 16×10. By nie zaburzyć obrazu, z jamy ustnej powinny zostać wyjęte protezy osadzone na metalu i inne metalowe elementy zlokalizowane przy głowie takie jak kolczyki czy łańcuszki. Po założeniu ochronnego fartucha i jednorazowych osłon na części urządzenia do wykonywania zdjęć lekarz przystępuje do ułożenia pacjenta względem aparatu i aparatu względem pacjenta. Urządzenie wykonujące zdjęcie okrąża głowę dookoła, a całość badania trwa od 18 do 20 sekund.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zdjęcia panoramicznego zębów

Głównym wskazaniem do wykonania zdjęcia panoramicznego jest wspomniana wyżej diagnostyka. Zdjęcie takie wykonuje się również w przypadku urazu lub bólu o niewyjaśnionej, niewidocznej gołym okiem przyczynie. Zdjęcie panoramiczne zębów jest bezpieczne dla naszego zdrowia, jednak może wpływać na tkanki embrionalne, czyli na płód. Kategorycznym przeciwwskazaniem do wykonania tego zdjęcia jest więc ciąża w każdym jej okresie.