Chirurgia przedimplantacyjna

Przygotowanie do wszczepienia implantu

Implanty zębowe to prawdziwe wybawienie dla osób, które straciły jedne lub więcej zębów. Ich wygląd (przypominający naturalne uzębienie) oraz możliwości zrośnięcia się z kośćmi sprawiają, że coraz więcej pacjentów decyduje się na implanty zamiast korony, czy mosty.

Jednak, nie zawsze istnieje możliwość by wszczepić od razu implant w kość. Zdarzają się przypadki, kiedy brakuje kości i umieszczenie w niej implantu nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, ze musimy z niego całkowicie zrezygnować!

Obecna stomatologa potrafi poradzić sobie z naprawdę poważnymi przypadkami, w których np. brakuje odpowiedniej ilości tkanki kostnej.

Zabiegi przygotowujące kości do wszczepienia implantu

Zabiegi, które mają przygotować kość na wszczepienie implantu można przeprowadzać osobno lub w połączeniu z wprowadzeniem implantu. Jest to uzależnione od indywidualnych przypadków.

Autoprzeszczep

W przypadku znacznego zaniku kości dobrym rozwiązaniem jest przeszczep własnych kości pacjenta. Najczęściej kość pobierana jest z okolic sąsiadujących z miejscem wszczepu, możliwe jest jednak pobranie kości z zupełnie innej części ciała np. biodra. Aby zapewnić odpowiednią estetykę dziąsła, poza przeszczepem kości wykonywany jest również przeszczep tkanki łącznej, pobieranej z podśluzuwkowo z podniebienia.

Do wykonywania autoprzeszczepu używamy  urządzenia, które służy do cięcia kości. Dzięki temu możemy wykonywać precyzyjne cięcia, a pacjenci odczuwają mniejszy ból po zabiegu.

Dystakcja i osteodystrakcja

implanty zębów rzeszów

Zabieg dystrakcji polega na nacięciu warstwy kości i rozszerzeniu wyrostka kostnego w miejscu wszczepienia implantu. Miejsce to jest operowane kliniami, wprowadzanymi ręcznie. Osteodystrakcja to praca lekarza dentysty z osteomatami, za pomocą których opracowane zostaje łoże pod implant i jednocześnie jest miejscowo kondensowana kość, co zwiększa pierwotną stabilizacje implantu.

Biomateriały

Biomateriały mają szerokie zastosowanie w stomatologii i służą do podnoszenia dna zatoki szczękowej rekonstrukcji wyrostka zębodołowego, wypełniania ubytków kostnych po resekcjach, czy odbudowy kości wokół implantów. Pełnią one rolę matrycy, na której narasta kość, wypełniając istniejący ubytek. Kilka lat po wszczepieniu biomateriał zanika, zostawiając tylko własną kość pacjenta.

Przeczytaj również: